Čo je férovosť využívania Internetu?
Politika férového využívania Internetu sa aplikuje len pri zdieľaných pripojeniach na Internet. V týchto programoch je rýchlosť pripojenia zdieľaná niekoľkými užívateľmi. Čím viac z nich v jednom momente používa Internet, tým menšia rýchlosť na každého pripadá. Vďaka tomu, že v jednom momente obvykle používa Internet len malá časť užívateľov, môže ich prenosová rýchlosť dosahovať maximálnu povolenú (teda tú, ktorá je udávaná v názve programu pripojenia na Internet).
Ak všetci užívatelia zdieľaného pripojenia využívajú pripojenie na Internet približne rovnako často, je to fér. Každý z nich si odhryzne z pomyselného koláča rovnaký kus. Každý z nich obmedzuje tých ostatných rovnako ako oni jeho.
Predstavme si opačný extrém, kedy jeden užívateľ 24 hodín denne sťahuje z Internetu napr. CD-čka. Vďaka nemu môžu ostatní užívatelia tohto zdieľaného pripojenia dosiahnuť maximálne 1/2 z maximálne povolenej rýchlosti. Takýto užívateľ obmedzuje ostatných výrazne viac, ako oni jeho. Toto nie je fér.
Najvýraznejšie sa táto neférovosť prejavuje v prípadoch, kedy je program pripojenia na Internet paušálny (tiež nazývaný flat), teda taký, kedy mesačný poplatok nezávisí od jeho využívania (či už času, alebo množstva prenesených dát). Intenzívny užívateľ Internetu tu nie je nijako motivovaný, aby uvoľnil (neobmedzoval) zdieľané pripojenie ostatným užívateľom.
Čo s tým môžeme urobiť?
Rôzni poskytovatelia pripojenia na Internet riešia tento problém rozdielne. Intenzívnych užívateľov Internetu pri prekročení istej hranice penalizujú napr.
- spoplatnením prenesených dát
- znížením prenosovej rýchlosti
- zablokovaním pripojenia na Internet
- ...
Čo s tým robíme v EHS?
V sieti EHS nie je FUP aplikovaná.