TOP 1 2
PRE VÁS / PRE FIRMY
Hotline: +421 34 330 1111

Pripojenie k domácemu routeru

Načo mi je router?

Router je zariadenie, ktoré umožní zdieľať jedno pripojenie na Internet medzi viacerými počítačmi, resp. inými zariadeniami.

Routery pre domácnosti, alebo malé firmy umožňujú obvykle pripojiť 4 zariadenia káblom a ďalšie bezdrôtovo prostredníctvom WiFi.

Router má 1 konektor označený WAN, alebo Internet (obvykle modrý), do ktorého sa pripája kábel od poskytovateľa pripojenia na Internet (vstup) a obvykle 4 konektory označené LAN (alebo 1-4, obvykle žlté), kam sa pripájajú zariadenia v domácnosti.

Pripojenie k routeru

Pripojenie káblov

  • kábel od poskytovateľa pripojenia na Internet pripojíme do konektora WAN, alebo Internet (obvykle modrého)
  • počítač pripojíme do ľubovoľného konektora LAN (obvykle žltého) priloženým káblom
  • pripojíme napájanie routera (adaptér)

Pripojenie počítača káblom

Obvykle nie je potrebné na počítači robiť žiadne nastavenia, tieto si počítač zistí z routera automaticky. Ak sa tak nestane, treba na počítači nastaviť Získať adresu IP automaticky a Získať adresu servera DNS automaticky na karte Internet protokol v príslušnom pripojení (viď Nastavenie pripojenia na Internet).

Po prvom pripojení je potrebné router nastaviť, napr. podľa tohoto návodu.

Pripojenie počítača bezdrôtovo

Ak počítač zistí nové bezdrôtové (WiFi) siete v dosahu, môže na to upozorniť bublinou v paneli úloh. Zoznam sietí si zobrazte kliknutím na túto bublinu, alebo na ikonu siete:

V zozname sietí kliknite na Vašu sieť (jej názov sa zhoduje z názvom siete na Protokole o pripojení domáceho routera, ktorý ste dostali od EHS pri zakúpení routera) a potvrdíte, aby sa počítač v budúcnosti k tejto sieti pripájal automaticky:

Vaša sieť je pred pripojením neoprávnených osôb chránená heslom (sieťovým kľúčom, resp. kľúčom zabezpečenia siete). Nájdete ho na Protokole o pripojení domáceho routera. Zadajte ho s presným dodržaním veľkosti písmen a prípadných medzier:

O úspešnom pripojení k Vašej sieti sa môžete presvedčiť v zozname sietí:

Ikona bezdrôtovej siete indikuje úroveň signálu. V prípade, ak je nízka, alebo žiadna, pokúste sa zmeniť umiestnenie WiFi routera voči počítaču tak, aby medzi nimi neboli kovové (vodivé) konštrukcie.

Potrebujete poradiť? Zavoláme Vám!

Nechajte nám vaše číslo. Radi vám telefonicky poradíme.